21 way pilates banner

blank

Dik Duruş Egzersizleri – Fix Your Posture

Kategori

Bizden Haberler

Yazar

Koray Yağmur

Günümüzde en çok görülen problemlerden birisi de kamburluk. Birçok insan sırt kaslarını güçlendirerek bu problemin üstesinden gelebileceğini düşünüyor ve yanlış çalışma programlarından dolayı bir çok problem ile karşılaşıyor.

Iskelet sistemimizin hareket edebilmesi için kaslara ve kasları birbirine bağlayan fasya dediğimiz yumuşak dokulara ihtiyaç vardır.  Omurga ve diğer eklemler bir zincirin halkaları gibi bu yumuşak dokular sayesinde birbirine bağlanmakta ve bir zincir gibi bütün olarak hareket etmektedir. Bu zincirdeki bir bozukluk bütün yapıyı etkilemekte ve kinetik zinciri bozmaktadır. Yani boyundaki, omuzdaki  bir problem sırt ağrılarına yol açabilir.Kalçada, ayakta, dizde oluşan bir problem belde problemler yaratabilir. 

Bu nedenle özellikle egzersiz ile birlikte dik duruş konusuna bütüncül bir yakalaşım ile bakmak gerekir. Vücudunuzdaki bütün kasları dengeli bir şekilde kuvvetlendirip, uygun uzunluk seviyelerine getirmeniz gerekir. Sadece sırt kaslarınızı çalıştırırsanız çeşitli başka problemler ile karşılaşabilirisiniz. Posturel bozukluklar yanında ağrı gibi problemler de yaşıyorsanız uzman bir fizyoterapistten destek almanız gerekmektedir.

Aşağıda paylaştığımız egzersizler sadece sırt değil bütün vücut kaslarınızı güçlendiren, hareket kabiliyetinizi artırarak dik durmanızı sağlayacak egzersizlerdir. Uygularken ağrı, acı gibi şeyler hissederseniz pilates eğitmenliği olan bir uzmandan destek alın. Her hareketi 30 saniye uygulayabilirsiniz.

Herkese sağlıklı günler.

0 0 votes
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments