SEO & Web Tasarım

Kalça Ekleminin İç Rotasyon Yeteneği  Neden Önemlidir!

Kategori

Bizden Haberler

Yazar

yonetici

Yürürken, koşarken veya  egzersiz yaparken hiç kalçanızda veya belinizde sebebsiz bir ağrı hissettiniz mi?  

Bu rahatsızlıklara zayıf iç kalça rotasyonu neden olabileceğini biliyor musunuz!!!!

Kalça iç rotasyonu, uyluk(femur) kemiğinizin pelvise doğru  dönmesidir. Kıyafet giyerken, koşarken, ağırlık kaldırırken ve yürürken….Örneklerde olduğu gibi kalçanızı döndüren kaslarınızı hem egzersiz yaparken hem de günlük aktiviteleri gerçekleştirirken sık sık kullanıyoruz. Aşağıda sıraladığım kaslar kalça iç rotasyonunu sağlamak için belirli bir düzende birlikte hareket ederler ve max açıda 40 -45 derecelik bir hareket kabiliyetine sahiptirler.

-Tensör fasciae latae
-Addüktör longus, brevis ve magnus’tur
-Pektinus
-Gluteus medius ve gluteus minimus kaslarının üst kısımları

Bu kaslardan birisinde olacak bir problem kalça iç rotasyon yeteneğinizi önemli ölçüde etkiler ve zayıf iç kalça rotasyonuna neden olur. Bunun en önemli sebebi içe doğru kalça  rotasyonu için yeterince güçlü veya esnek kaslara sahip olmamanızdır. Bu kasların esneklik ve güç eksiklikleri  çeşitli hareketlilik sorunlarına yol açar.Pelvisimiz olması gerektiği gibi hareket edemez. Bunun dolaylı etkisi ile kısa adımlar atmamıza neden olur. Yük başka bölgelere binmeye başlar. Bu yükü taşıyamayan diğer noktalarda oluşan ekstra baskılar nedeniyle çeşitli ağrılar ortaya çıkar.

Yine üst bacak veya kalça bölgesindeki herhangi bir ağrı, diz kadar sırttaki veya bacağın aşağısındaki ağrı veya sertlik gibi sorunlarzayıf kalça iç rotasyonundan kaynaklanıyor olabilir. 

Yine kalça iç rotatorleriniz düzgün çalışmıyorsa, omurganız bunu telafi etmek için daha fazla dönüyor olabilir. Bu, belde ağrıya neden olabilir.

Bu ve benzeri sebeblerden dolayı kalça iç rotasyonu denge ve genel hareketlilik için gerçekten çok önemlidir. Antrenman programlarınızın içine kalça iç rotasyon açınızı geliştirici egzersizler eklemeyi unutmayın.

Haydi şimdi egzersizleri uygulama zamanı. Bakalım kalça iç rotasyon açımız ne kadar iyi…

Yazan
Koray Yağmur

 

Yorum Yapın